Usługi

Krótka historia detektywów

Bardzo wiele dzieci marzy o tym, by być policjantem lub detektywem. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak zawiła i interesująca jest historia agencji detektywistycznych oraz tego, czym naprawdę zajmują się detektywi. W jaki sposób kształtowały się dzieje tego zawodu? Kto często korzystał z ich usług? Czym obecnie zajmują się detektywi?

Skąd się wzięli detektywi?

detektyw ze śląskaCzęsto kojarzeni z postacią Sherlocka Holmesa, postrzegani jako inteligentni i niebezpieczni dla świata przestępczego, swoje początki zawdzięczają zupełnemu przypadkowi. Mało kto wie, że taki profesjonalny detektyw ze Śląska ma historię, która sięga czasów Dzikiego Zachodu. Właśnie tam, w Stanach Zjednoczonych, powstała pierwsza agencja detektywistyczna. Została ona założona przez Allana Pinkertona,stróża prawa, który tropił groźnych przestępców. W związku z licznymi problemami związanymi z poszukiwaniem i tropieniem, postanowił on powołać do życia grupę, która w sposób dyskretny zdobywała informacje o miejscach pobytu poszukiwanych. Powołana grupa przerodziła się w agencję, która bardzo szybko zainspirowała ludzi do stania się detektywami. Głównym powodem było to, co do tej pory jest bardzo istotne w zapisach prawnych: zdobycie dowodów winy lub niewinności osoby podejrzewanej o różne czynności. Początkowe, metody były bardzo prymitywne i obejmowały przebrania oraz łapówki. Obecnie,profesjonalni detektywi wykorzystują technologicznie zaawansowany sprzęt, który pozwala na podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów.

Kiedyś działania detektywów skupiały się wyłącznie na sprawach kryminalnych. Dzisiaj, coraz częściej ich działania związane są ze sprawami obyczajowymi, między innymi sprawdzeniu, czy w związku klienta nie dochodzi do zdrady. Najważniejsze się jednak nie zmieniło: detektyw zawsze szuka prawdy i informacji.