Usługi

Diagnostyka maszyn a wyważanie wirników

Jednym z podstawowych zagadnień w odniesieniu do diagnostyki maszyn jest wyważanie wirników. Celem takiego wyważania jest, najprościej mówiąc, ustalenie położenia środka ciężkości tak, by urządzenie czy maszyna była stabilna i zrównoważona, czyli po prostu nie przewróciła się czy nie wypadła z trybów.

Na czym dokładnie polega wyważanie wirników i do czego służy?

wyważanie wirnikówNieodpowiednie wyważenie lub niewyważenie wirników może skutkować uszkodzeniem samego wirnika lub innych elementów maszyny czy budynku. Do tego spowoduje to prawdopodobnie wzrost poziomu hałasu w otoczeniu. W konsekwencji będzie to oznaczało obniżenie parametrów użytkowych urządzenia i może doprowadzić nawet do poważnego wypadku. W jakich płaszczyznach, dziedzinach przydaje się wyważanie wirników? Zaczynając od kół samochodowych czy kolejowych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa jazdy, przez różnego rodzaju maszyny, które niewyważone szybciej się zużywają i częściej ulegają awariom (zatem w oparciu o czynniki ekonomiczne), aż po na przykład żyroskopy, czy inne urządzenia emitujące hałas (ponieważ niewyważone mogą tworzyć dyskomfort dla osób je obsługujących, ze względu na zbyt wysoki poziom hałasu). Niewyważenie odpowiednio wirników ma nawet swoje kategorie, określone w zależności od tego w jakim położeniu znajdzie się główna oś bezwładności w stosunku do osi wału. Możemy na przykład mówić o niewyważeniu statycznym.

Należy pamiętać, że nie ważne jaką metodę wyważania wybierzemy, grunt żeby była ona skuteczna, a urządzenia, z których korzystamy bezpieczne dla naszego zdrowia i życia, bo niby taka drobna rzecz jak wirnik, a jej uszkodzenie może stworzyć bardzo groźną sytuację. Zainwestujmy zatem w regularne kontrole sprzętu, którego używamy, by uchronić się od negatywnych konsekwencji prawnych.